TOKSYNA BOTULINOWA - ZMARSZCZKI I NADPOTLIWOŚĆ

Niezależnie od nazwy handlowej Botox, Azzalure to silnie działająca naturalna toksyna, która powoduje blokowanie przewodnictwa bodźców nerwowych. Wytwarzana przez beztlenową pałeczkę clostidium botulinum. Produkowana laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczana i pakowana próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Botulina jest bezpiecznie i skutecznie stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Między innymi w medycynie estetycznej aby zminimalizować efekt starzenia się skóry, jak również w przypadkach nadpotliwości /ręce, stopy, pachy, nos, czoło/.

Wstrzyknięcie niewielkiej dawki toksyny botulinowej pozwala na zahamowanie marszczenia i fałdowania się skóry tej okolicy. Powoduje blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje, takie jak wrażliwość skóry na dotyk nie ulegają zmianie. Pozostałe miejsca nie objęte zabiegiem pracują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy się nie zmienia i nadal pozostaje naturalny. To jeden z najbardziej luksusowych i jednocześnie uznanych zabiegów.
Toksyna botulinowa typu A służy do usuwania zmarszczek pomiędzy brwiami, poziomych czoła, wokół oczu /kurze łapki/, nosie /królicza bruzda/, wokół ust /pin kod/, brodzie czy szyi.
Ból związany z zabiegiem jest minimalny i nie wymaga znieczulenia. Iniekcji dokonuje się przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Preparat z toksyną botulinową po odpowiednim rozcieńczeniu aplikuje się we wcześniej określone miejsca. Najczęściej wstrzyknięcie toksyny nie powoduje śladów ani zasinień. Zdarza się czasem zaczerwienienie bądź zgrubienie w miejscu podania preparatu. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin bez pozostawienia śladu. Zmarszczki okolicy poddanej zabiegowi poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty będą widoczne po 2 - 3 dniach. Pełen efekt działania toksyny, czyli brak możliwości zmarszczenia mięśnia, widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu. Utrzymuje się około 4 - 5 miesięcy i ustępuje także stopniowo.

Czas trwania zabiegu to 10 - 15 minut. Należy pamiętać, że po zabiegu przez 4 godziny nie można się kłaść ani schylać. Nie wolno masować okolicy iniekcji. Nie powinno się w tym dniu lecieć samolotem. Mogłoby to spowodować przemieszczenie się wstrzykniętego preparatu.

Jeśli chcemy utrzymać efekt, należy go powtarzać co 4 - 5 miesięcy. Przy systematycznym stosowaniu botuliny - czas pomiędzy kolejnymi zabiegami zostaje wydłużony. Jeśli terapii nie powtórzymy, stan naszej skóry stopniowo wróci do stanu wyjściowego.

Z kolei nadpotliwość związana jest z nadczynnością gruczołów potowych, które pełnią funkcję termoregulacyjną. Stanowi poważny problem estetyczny i nierzadko psychologiczny. Ogromnie wpływa na obniżenie jakości życia dotkniętych nią osób. Wprowadza w zakłopotanie, utrudnia kontakty międzyludzkie.

Najczęściej nadmiernie pocą się nam stopy, dłonie i pachy; rzadziej problem dotyczy twarzy czy innych partii ciała. Spowodowana jest najczęściej bodźcami emocjonalnymi. Stres, ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, lęk, silne emocje, alkohol, papierosy, gorące lub pikantne potrawy to czynniki, które zazwyczaj potęgują objawy.
Test Minora /użycie skrobi i jodu/ pomaga określić powierzchnię nadmiernego wydzielania potu. Obszar nadpotliwości zabarwia się na kolor fioletowy.
Wykorzystanie toksyny botulinowej pozwala na wyeliminowanie przykrych dolegliwości na okres 6 - 12 miesięcy. Po tym okresie należy zabieg powtórzyć. Mechanizm działania preparatu jest prosty - toksynę botulinową wstrzykuje się w okolicę nadmiernie potliwą przy użyciu bardzo cienkiej igły, następnie łączy się ona z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych blokując uwalnianie substancji /acetylocholiny/ stymulującej wytwarzanie potu. Do działań niepożądanych mogą należeć utrzymujące się przez kilka tygodni zaburzenia czucia i motoryki drobnych mięśni rąk, powodujące utrudnienie wykonywania czynności wymagających precyzji.

Zabieg trwa około 30 minut. Po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kluczowym elementem skuteczności zabiegu jest precyzja jego wykonania.

Przeciwwskazania:

  • zaburzenia połączeń nerwowo - mięśniowych
  • choroby autoimmunologiczne
  • ciąża i okres karmienia
  • zakażenie w miejscu zabiegu
  • antybiotykoterapia
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.