USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH: KURZAJKI - BRODAWKI I WŁÓKNIAKI 

*** Kurzajki to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieleczone mogą się rozprzestrzenić na obszary całego ciała, dlatego tak ważne jest by jak najszybciej je usunąć.

Są one grutkowatymi zmianami na skórze, przybierajacymi formę szorstkich narośli o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. Mogą występować pojedyńczo lub w koloniach. Najczęściej umiejscawiają się na dłoniach i stopach, ale równie dobrze mogą pojawić się w każdym innym miejscu. W przypadku ich umiejscowienia na stopach czy pod płytką paznokcia bywają bardzo bolesne. Za ich pojawienie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV.
Do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem lub przez kontakt pośredni, dotykając tych samych przedmiotów.

O ile zakażenie wirusem jest stosunkowo łatwe, to leczenie kurzajek czasem bywa długotrwałe.
Jedną z metod terapii jest elektrokoagulacja, metoda polegająca na wypaleniu /ścięciu, koagulacji białka/ za pomocą łuku elektrycznego.
W zależności od wielkości powierzchni zmian skórnych zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. W miejscu poddanym elktrokoagulacji może powstać lekki obrzęk i zaczerwienienie. Ranka goi się około tygodnia. Eletrokoagulację stosuje się w przypadku niewielkich zmian.

Rozdrapywanie kurzajek czy próba ścierania ich pumeksem albo wycinania cążkami spowoduje, że wirusa przeniesiemy w inne, zdrowe obszary własnej skóry a przy tym zarazimy domowników. 

*** Włókniaki miękkie  to łagodne guzki o charakterze nowotworowym nie zagrażające życiu. Mogą one lokalizować się na całej powierzchni ciała jednak są pewne miejsca, które "włókniaki lubią najbardziej". To szyja, tułów, powieki, doły pachowe, pachwiny, u kobiet pod biustem i na dekolcie.
To miękkie, zwisające workowate grudki lub guzki, których średnica najczęściej nie przekracza 2 mm, choć zdarzają się i większe do kilku centymetrów. Czasami mogą swoim wyglądem przypominać drobną kaszkę. Zwykle mają zabarwienie skóry lub są nieco ciemniejsze aż do brunatnych. Same w sobie nie są bolesne, lecz pod wpływem drażnienia może się w nich wytworzyć stan zapalny. 
Włókniaki znacznie częściej wpływają na psychikę powodując dyskomfort psychiczny szczególnie w sytuacji, gdy pojawiają się w widocznych miejscach. Nie mają tendencji do samoistnego ustępowania, nie ulegają zezłośliwieniu i ze względów medycznych nie muszą być usuwane. Usuwane są ze względów estetycznych metodą elektrokoagulacji.

Innym rodzajem włókniaków są włókniaki twarde. Mają wygląd pojedynczego guzka, który jest twardy w dotyku. Najczęstszym miejscem ich lokalizacji są kończyny górne i dolne. Częściej występują u mężczyzn. Przybierają kolor od lekko brązowego do brunatnego. Bardzo często powstanie włókniaka twardego jest reakcją organizmu na wcześniejszy uraz czy też na ukąszenie przez owada. Podobnie jak włókniaki miękkie, włókniaki twarde nigdy nie ulegają zezłośliwieniu, czyli nie są niebezpieczne dla zdrowia. Usuwane są z powodów estetycznych. W przypadku włókniaków twardych wykorzystuje się tradycyjne wycięcie chirurgiczne, po uprzednim miejscowym znieczuleniu.

Przeciwwskazania:
* choroby serca
* rozrusznik 
* elementy metalowe w organiźmie
* choroby psychiczne
* padaczka
* hemofilia
* niewyrównana cukrzyca
* czynna choroba nowotworowa
* ciąża