TAKIE MALUTKIE, A TYLE MOGĄ...

TAKIE MALUTKIE, A TYLE MOGĄ...

Egzosomy - mikroskopijne pęcherzyki wytwarzane przez komórki naszego ciała, mające średnicę zaledwie od 30 do 150 nanometrów. Stanowią fundamentalną część systemu komunikacji międzykomórkowej - są małymi pałeczkami zawierającymi różne cząsteczki, takie jak białka, lipidy, RNA i DNA. Mogą być wydzielane przez wiele rodzajów komórek, w tym mezenchymalne komórki macierzyste (MSC).
Egzosomy pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie. Wpływają na różne aspekty biologiczne, takie jak ekspresja genów, produkcja białek oraz funkcje życiowe komórek. Mają potencjał do wpływania na zdrowie i wygląd skóry.

W medycynie estetycznej egzosomy są wykorzystywane głównie ze względu na swoje zdolności regeneracyjne i właściwości odmładzające skórę. Badania wykazały, że egzosomy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Ponadto egzosomy mogą działać jako nośniki czynników wzrostu, które pobudzają odnowę komórkową i naprawę tkanek. Dzięki temu stosowanie egzosomów w zabiegach medycyny estetycznej może pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie napięcia skóry oraz wyrównaniu jej kolorytu.
Mogą być one wykorzystywane w różnych procedurach kosmetologicznych, włączając w to mezoterapię igłową czy mikronakłuwanie jako dodatek do tradycyjnych preparatów mezoterapeutycznych. Egzosomy mają zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, dostarczając tym samym skoncentrowane dawki substancji odżywczych, przeciwutleniaczy i czynników wzrostu. Taki zabieg może wspomóc regenerację skóry, poprawić jej elastyczność oraz spowolnić procesy starzenia.
W trakcie mikronakłuwania niewielkie igły tworzą mikrouszkodzenia a egzosomy są aplikowane na skórę, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne. Egzosomy zawierające czynniki wzrostu i substancje o właściwościach rewitalizujących mogą zwiększyć skuteczność zabiegu, poprawiając teksturę i elastyczność skóry.

Egzosomy zyskują na znaczeniu w medycynie estetycznej, jako obiecujące narzędzie wspomagające regenerację skóry i zwalczanie oznak starzenia.